زندگینامۀ شهید سيد کاظم کاظمی

شهید سيد کاظم کاظمي

شهيد  سيد کاظم  کاظمي  درسال  ۱۳۳۶  در  بخش  «آرادان»   شهرستان  گرمسار ،  ديده   به  جهان  گشود .  پس از گذراندن دوران کودکي در زادگاهش ، در سن شش سالگي ،  به همراه خانواده  به شهرستان گرگان  نقل مکان کردند. او در خانواده اي مؤمن و متقي  پرورش يافت  و از همان دوران کودکي و نوجواني ، اهميت خاصي براي اداي فرايض ديني و مذهبي قايل بود. دردوران تحصيل  نيز دانش آموزي کوشا ،  فعال و اهل مطالعه بود.

شهيدکاظمي علاقه  شديدي  به مطالعه کتاب داشت ، از سن شانزده سالگي  برایش از قم مجلات مذهبي ميفرستادند. او  با تشکيل کتابخانه کوچکي به  نام«حر»  بسياري ازکتاب هاي مذهبي ممنوعه (از نظر نظام شاهنشاهي) مانند کتاب حکومت اسلامي حضرت امام خميني (ره) و  رساله ايشان  را  همراه زندگينامه ائمه اطهار(ع) و … جمع آوري در اختيار جوانان  قرار ميداد. در اين دوران عوامل ساواک به وي مشکوک شده و به منزلشان يورش بردند و دستگيرگرديد. شهيدکاظمي علاقه خاصي به روحانيت داشت و درگرگان با بعضي ازعلماي آن خطه درتماس بود و بيشتر اوقات  فراغت خود را در مسجد و حوزه علميه اين شهرميگذراند.

درسال ۱۳۵۴ موفق  به  اخذ ديپلم رياضي شد. با توجه به  وضعيت جسماني ، در همان سال  به نظام وظيفه مراجعه و با دريافت معافيت پزشکي از خدمت سربازي معاف گرديد. سپس جهت کاروآمادگي براي ورود به دانشگاه ، به تهران عزيمت کرد. ابتدا دوره کوتاه مدت  نقشه کشي ساختمان را  پشت  سرگذاشت  و  بعد از آن درسازمان تربيت بدني استخدام شد. در اين ايام ازطريق يکي از دوستان ،  با تعدادي از دانشجويان فعال دانشگاه مرتبط بود و در فعاليتهاي مخفي دانشجويي شرکت داشت ، تا اين که دومين بارتوسط ساواک دستگيرشد و به مدت ۱۰ روز درکميته ضد خرابکاري نگهداشته شد و مورد اذيت و شکنجه قرارگرفت.  سيدکاظم  با  همه رنجها  و مشکلاتي که متحمل شد، با جديت و پشتکار، موفق به قبولي درکنکورسال ۱۳۵۵ گرديد ، اما به دليل وجود سوابق در سازمان امنيت ، از ادامه تحصيل وي جلوگيري به عمل آمد.

پس از چندي  با کمک و تشويق  پدرش  براي ادامه تحصيل  به آمريکا رفت و موفق به تحصيل  به رشته مهندس مکانيک شد. باتوجه به شرايط خاص خارج ازکشور و شکل مبارزه درآنجا ، ايشان همزمان با قيام امت اسلامي ايران ، در تظاهرات دانشجويي عليه رژيم منحوس پهلوي شرکت ميکرد و از هر فرصتي در افشاي ماهيت رژيم و پخش اعلاميه و … بهره ميجست.  با اوجگيري نهضت ، تمام اوقات خود را صرف مبارزه کرد،که در نتيجه دوبارتوسط پليس آمريکا  به دليل همين فعاليت‌ها دستگير شد.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي ، در دوازدهم اسفند سال ۱۳۵۷ ، تحصيل در خارج کشور را رها کرده  و  به ميهن اسلامي  بازگشت و با شور و شعف وصف ناپذيري در خدمت انقلاب شکوهمند اسلامي قرار گرفت.  سيدکاظم در فروردين سال ۱۳۵۸ با گذراندن دوره آموزش عمومي سپاه در پادگان امام علي(ع) به عضويت سپاه درآمد و پس از اتمام دوره، با توجه  به اين که کردستان توسط ضدانقلاب دچار آشوب شده بود به نقده اعزام شد. شهيدکاظمي پس از مراجعت از ماموريت کردستان با تعدادي از برادران جان برکف و مخلص انقلاب و سپاه ،  واحد  اطلاعات را  با تشکيلات منسجمي پايه ريزي کرد. در آن زمان مسئوليت تشکيلات گروهک‌ هاي چپگرا  به عهده ايشان گذاشته شد.

شهيدکاظمي پس از گذراندن مراحل مختلف مسئوليتي در واحد اطلاعات سپاه  و کاهش تهديدهاي داخلي ، به در خواست استانداري سيستان و بلوچستان و موافقت فرماندهي سپاه  به اين استان عزيمت کرد و در سمت معاونت سياسيامنيتي استانداري سيستان و بلوچستان مشغول کار شد. درسحرگاه روز دوم شهريورماه سال ۱۳۶۴ و همزمان  با شهادت مولا و جد بزرگوارش امام محمدباقر(ع) ، همراه تعدادي از برادران رزمنده جهت بازديد از خطوط مقدم جبهه جنوب درمنطقه طلاييه ، از طريق آب در حال حرکت  بودند که  بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ  به سختي مجروح  و  به درجه رفيع شهادت نائل شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.