زندگی نامۀ شهید احمد سوداگر

شهید احمد سوداگر

حاج احمد سوداگر در سال ۱۳۳۹ در يك خانواده مذهبي در شهر دار المومنين دزفول به دنيا آمد. از دوران كودكي در مساجد و هيأت مذهبي حضور داشت. دوران راهنمايي را در مدرسه سعدي گذراند، دوران دبيرستان او مصادف با شروع انقلاب مقدس اسلامي بود. او بهمراه مردم شريف ايران در مبارزان انقلابي برعليه رژيم ستم شاهي بويژه در به تعطيل كشاندن دبيرستان و راه اندازي تظاهرات بر عليه رژيم و همچنين ساخت سه راهي براي مقابله با مزدوران مسلح رژيم مشاركت فعالت داشت

با پيروزي انقلاب اسلامي به سپاه پيوست. از چند ماه قبل از شروع جنگ به همراه دوستانش در قالب تيم هاي گشتي شناسايي تحركات و اقدامات دشمن بعثي صهيونيستي براي شروع تجاوز به ميهن اسلامي را از نزديك رصد مي نمود.

 

شهيد سوداگر جزء اولين گروهي بود كه قبل از شروع جنگ از سوي سپاه دوره زرهي را در لشكر ۹۲ خوزستان طي نمود. با شروع جنگ به همراه نيروهاي ارتش جهت مقابله با تجاوز دشمن به منطقه دشت آزادگان عزيمت نمود. سپس در منطقه كرخه حضور يافت و با تفنگ ۱۰۶ به همراه ديگر همرزمانش مانع عبور لشكر دشمن از پل كرخه براي تصرف دزفول گرديد كه در اين مأموريت تعداد قابل توجهي از تانك هاي متجاوزين را شخصا به آتش كشيد.

دكتر احمد سوداگر از همان ابتدا در جنگ، كار اطلاعاتي را انتخاب كرد تا اينكه در سال ۱۳۵۹ در منطقه كرخه زخمي و قسمتي از پاي چپ وي قطع گرديد. فداكاري ها و ايثارگري هاي او در منطقه رقابيه در قالب گروه گشتي- شناسايي و اجراي كمين بر عليه دشمن همواره در خاطرات همرزمانش به يادگار مانده است. در جبهه صالح مشطط كرخه بر روي مين رفت و پاي چپش را در راه اهداف مقدس خود از دست داد. بعد از دوران نقاهت در عمليات فتح المبين حضور يافت و به عنوان مسئول اطلاعات لشكر قدس مشغول به خدمت گرديد.

 

او در ادامه عمليات هاي پيروزمند بيت المقدس و رمضان نقش مؤثري در مأموريت هاي تيپ ۷ وليعصر (عج) داشت تا اينكه به مسئوليت اطلاعات قرارگاه لشكري قدس منصوب گرديد. در سال ۱۳۶۲ دوره فرماندهي و ستاد را در ارتش طي نمود. هوش و ذكاوت برجسته و قدرت تحليل فوق العاده و منطقي او نسبت به مسائل نظامي باعث گرديد به معاونت اطلاعات قرارگاه كربلا منصوب گردد.

در اكثر عمليات هاي رزمندگان اسلام بر عليه دشمن بعثي به عنوان يك شخصيت مؤثر در تحليل نبرد و طراحي آن مشاركت داشت و همواره تحركات دشمن را تحليل و حركت هاي بعدي آن را پيش بيني مي نمود.

در عمليات ظفرمند والفجر ۸ مسئوليت خطير اطلاعات اين عمليات را در منطقه خرمشهر بعهده داشت.

رشادت هاي بي نظير وي در عمليات فتح فاو سبب گرديد تا در ابتداي سال ۱۳۶۵ در تشكيل قرارگاه عملياتي قدس مشاركت داشته و مسئول اطلاعات اين قرارگاه شد. حضور سردار سوداگر در جبهه ها همراه با پدر و برادرانش بود تا در عمليات كربلاي ۵ يكي از برادرانش به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

شهيد احمد سوداگر تا پايان دوران دفاع مقدس در اين مسئوليت خطير و حساس در جبهه ها فعال بود و تا يك سال بعد از جنگ نيز براي تثبيت موقعيت پدافندي جبهه ها و دفاع در مقابل تجاوزات احتمالي دشمن در مسئوليت جانشين فرماندهي قرارگاه عملياتي قدس در جبهه حضور داشت.

بعد از دوران دفاع مقدس اين دلاور خطه هاي نبرد در مسئوليت هاي جانشيني فرماندهي لشكر ۷ وليعصر (عج) و نيز فرماندهي لشكرهاي ۸ نجف اشرف، ۲۵ كربلا و ۲۷ محمد رسول الله (ص) و معاونت اطلاعات نيروي زميني سپاه اشتغال داشت.

مرحوم سوداگر از استعداد و هوش فوق العاده اي به خصوص در كارهاي اطلاعاتي و آموزشي برخوردار بود و در اين راستا پيش بيني ها و آينده نگري هاي ژگرفي داشت. او تأكيد عجيبي داشت كه فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس بايد جهت تدوين علوم و معارف دفاع مقدس براي نسل هاي آتي همت گمارند و خود از پيشتازان اين حركت مقدس و بزرگ در عرصه ملي بود.

وي براي آشنايي نسل هاي جديد و آينده با علوم و معارف دفاع مقدس در سال ۱۳۸۵ اقدام به تأسيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس نمود و با پيگيري هاي مجدانه خود موفق شد علاوه بر نهادينه كردن مسائل دفاع مقدس به عنوان يك مبحث علمي و پژوهشي در دانشگاه هاي كشور، دو واحد درس آشنايي با دفاع مقدس را براي دوره هاي كارشناسي دانشگاه هاي دولتي و آزاد اسلامي را به تصويب برساند كه طي ۳ سال اخير بيش از ۲۰۰ هزار نفر از دانشجويان اين دروس را گذرانده اند.

افكار بلند و دورانديش وي به شدت پيگير راه اندازي رشته هاي مهندسي، هنر، ادبيات، جغرافيا و علوم پزشكي دفاع مقدس در رشته هاي تخصصي مراكز آموزش عالي كشور بود كه در اين مهم توفيقاتي را بدست آورد و انشاء اله با تلاش دوشتانش و مسئولين امر به ثمر بنشيند.

شهيد حاج احمد سوداگر فردي خستگي ناپذير بود و با داشتن محدوديت هاي جسمي از جمله تني پر تركش و پاي قطع شده هرگز از فعاليت باز نمي ايستاد. دفاع از انقلاب و نظام و تلاش جهت تحقق اهداف آن جزء خصوصيات برجسته وي بوده و دفاع از حريم ولايت در گوشت و خون او عجين شده بود.

صراحت لهجه ايشان در بيان حقايق، بي تكلفي و ساده زيستن وي زبانزد دوستان و يارانش بود. پيگيري و حساسيت فوق العاده او در انجام احسن كارهاي واگذاري به او از ويژگي هاي بارزش بود.

شهيد دكتر احمد سوداگر به گواهي فرماندهان و همرزمانش نابغه اطلاعاتي و نظامي دفاع مقدس و كشور بود. بسيار در آرزوي شهادت به سر مي برد تا اينكه پس از سال ها مجاهدت بر اثر تألمات ناشي از جراحات متعدد در دفاع مقدس با ۷۵درصد جانبازي در بيست و ششمين سالگرد عمليات والفجر ۸ دار فاني را وداع گفت و به خيل ياران شهيدش در ملكوت اعلي پيوست. ياد و راهش همواره زنده و جاويد باد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.